kişniş ve sichuan biberli tavuk

az malzemeli yemek yapmak bazen yemeği bir o kadar sakin kılıyor gibi hissediyorum. ruhuma iyi geliyor. tavuk, tuz, sichuan biber, kişniş, sarımsak. sonrası için güzel bir ekmek, yağlı ellere peçete!

zaten artık iki ayda bir tavuk alıyorum eve onu da bir iki değişik yemekte kullanıyorum. bu da diğer tariften arta kalan. kemikli tavuk pişirmeyi seviyorum. kalan kemikli göğsü satırla parçaladım. sırta da aynı işlemi uyguladım. elimde orta büyüklükte kemikli parçalar vardı, bolca kemikli. aslında kemiklileri fırınlayıp tavuk suyu da çıkartabilirdim ama kemiklerin miktarı bunu için yeterli gelmedi gözüme.

altı kalın tava ısındı, tavuk parçaları zeytinyağı, tuz ve sichuan biber ile tavaya girdi. önce harlı ateşte, ilk yüzlerini çevirince de altını hafif kısarak biraz daha bekledim ve pişmelerine yakın doğranmış sarımsakları ekledim, tuz biber kontrol, son dakikalarında ev güzel tavuk ve sarımsak kokuyordu. son bir dakikası gibi bir zamanda ise sapları dahil, doğradığım kişnişleri üzerine ekledim. şöyle bir çevirdim. altını da kapağını da kapattım.

servis ederken çukur bir tabağa tavuk parçaları ve üzerlerine yemeğin en güzel yeri olan her şeyin tadını alan yağı, suyu herşeyi…

kişnişli tavuk, tuba şatana

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *