tavuk haşlama benim usül

uzun zamandır canım şöyle haşlama gibi bir tat istiyor. ama kuzu değil, tavuk ile istiyor. ama herhangi bir haşlama gibi değil, benim usulde istiyor. canım sıcak sulu patatesli bir şeyler istiyor. ne istediğimi bilince de pişirmek kolay oluyor.

tavuk yemez olduk, zaten artık iki ayda bir tavuk alıyorum eve, onu da bir iki değişik yemekte kullanıyorum. kötünün iyisi orvital alıyorum. tadı istediğimden çok uzak ondan benim için kötünün iyisi, ama idare ediyorum, onu allayıp pulluyorum.

tüm tavuktan kalça ve butu tek parça olarak çıkardım. tuz, biber, zeytinyağı ile bir ufak tencerede alt üst ettim, üzerine kalın doğradığım bir kımızı bir de beyaz soğanı, son kalan bir iki dal mercanköşk ve taze kekiği de ekledim. en son da tek diş sarımsakları. tavuğun yağında biraz saydamlaştılar, sonra tavuğu örtecek kadar su ekledim. diğer tarafta bebe patatesleri ikiye üçe bölüp, havuçları da kalın doğradım. tavuk yarı pişmişken patates ve havuçları ekledim, tuz biberini ayarladım. pişmeye yakın altını kapattım, zira döküm tencere olunca pişmeye devam ediyor.

yanında bir kalın dilim ekşi maya ekmek, bir kaşık, bir çatal, bir peçete, bir tatlı keyif…

tavuk haşlama, Tuba Şatana

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *