türk kahvesi unesco listesinde!

türk kahvesi kültürü ve araştırmaları derneği’nin yıllardır süren uğraşları ile türk kahvesi yavaş yavaş hakettiği konuma tırmanmaya devam ediyor. türk kahvesi ve kültürü geçtiğimiz günlerde unesco’nun somut olmayan kültürel miraslar listesine kabul edildi. bu listeye kabul edilen ilk içecek! hazırlanma, pişirme, asırlardan beri birbirine aktarılan deneyim, adet, paylaşım… bir fincan kahve değil ki sadece, bir fincan kahvenin çevresindeki kültür onu diğerlerinden farklı kılan.

haberi tabii ki özgür verdi, akabininde de gazeteler yazmaya başlamıştı zaten. 2011 yılıda ise keşkek listeye girmişti. kahvemiz türkiye’nin listede onbirinci değeri.

tabii, iş bu listeye girmekle bitse iyi. kavurucular, ağırlama sektöründeki bütün çalışanlar, cezve yapanlar, çay ocağı sahipleri, içenler, aklınıza kim gelirse eğitim almalı. önce kahve çekirdeği ve kavurmaktan başlamalı tabii! hem zaten türk kahvesinin yüz gramı 3.5 lira olmayıversin de adam gibi kahve içelim!

ve tabii… o lanet neskafeyi artık çay ocaklarından menedip, kahve niyetine sadece türk kahvesi servis edilmesi için ise bir kampanya başlatılmalı. ben yazayım buraya, belki okuyan olur…

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *