yumurta, sahanda – 101

herşeyin başı, benim de birçoğunuz gibi vazgeçilmezim… her türlüsünü sevsem de sanırım sahanda yumurta benim favorim.

bir iki püf noktası var;

kullanacağınız tava altı kalın, çelik veya bakır-çelik karışımı olsun, tavayı önce ısıtın, uzunca sabırlıca. bu arada pişireceğimiz yumurta tavada fazlaca yayılıp keyif yapmamalı, biraz derli toplu durmalı, beyazı dişe gelmeli, onun için tava boyu önemli.

pişireceğiniz yumurta oda sıcaklığında olsun. önceden bir kaseye kırıp, tavaya koyabilirsiniz, böylece yumurtanın içini de görmüş olur, sarısının bütünlüğünden emin olursunuz.

tava ısındıktan sonra tereyağını koyun içine ve çevirin, çevirin ki hemen erisin ve  tavaya değen yeri yanmasın.

kızgın tava, eriyen tereyağı ve oda sıcaklığındaki yumurta tamamsa, pişirmeye geçebiliriz. yumurtayı kızgın tavaya dökün, yayılıp, fıkırdamaya başlayınca, kendini tavadan attığını göreceksiniz o zaman tavayı ocağın üzerinde ileri geri hızlıca sallayın, sallayın ki hiçbir yeri yapışmasın. Veee, son önemli nokta, pişmeye yakın altını kapatın, zira kızgın tava soğuyana kadar, siz onu bir tabağa aktarana kadar o pişmeye devam edecek ısıyla, sonrası katı yumurta zira…

yanına sevdiğiniz kalın dilim ekmek, varsa ekmeğin ucu, kızarmışı veya tazeciği, size kalmış. benim tercihim kalın, kızartılmış ekşi maya ekmek.

bir diğer tercihim (hatırlatan dostuma gitsin bu cümle) yumurta pişerken üzerine İspanyol füme biber tozu, acısından, son olarak da piştikten sonra Maldon tuzu, pul pul yaprak müthiş lezzetli bir tuz…