yeni alkol yasası ‘hayır’ dolu

bizler taksim’de direnirken, alkol yasamız direnemedi. yeni yasa birkaç gün önce onaydan geçti. yalnız bilmediğimiz kadar derin bir yasadan sözediyorum, biraz detay vereyim.

– X şarap firmasının satış dükkanı var, X firmasının ismi sökülecek, isim yok, dükkanın camları karartılacak, kara camlı içi görünmeyen ne olduğu bilinmeyen bir dükkan olacak… veya perakende şarap satamayacak. aynı şey diğer alkollü içki satışı için de geçerli.

– rakı tadımı, bira lansmanı, şarap tadımı, bağbozumu, şarap eğitimi, rakı eğitimi filan yok. yemek şarap eşlemesi yemeği yaptınız, ‘şarap’ kelimesini kullanabiliyorsunuz ama o kadar, firma ismi, şarap adı yok, yazmak yasak, emailing yasak…

– içki firmaları didinip yeni ürün mü çıkarttı, asla haberimiz olmayacak, olamayacak.

– twitter, fb, internet sayfası da, duyuru da yok, reklam yok, yok…

– blogda şarap yazmak da yok, özendirici olmaya giriyor zira, yani yazamazsın değil ama yazdın, gelip bana bak tuba bu özendirici yazı olmuş ver bakalım şu cezayı diyebilirler.

– yasağı deldin mi, 5000tl-300.000tl arası bir ceza hükmü var, ödeyemedin mi sen düşün…

– 22.00-06.00 arası perakende alkollü içki satışı yasak, yalnız sizin de bildiğiniz gibi tekel bayiileri bu saatler arası en çok satışı yapıyor, satamadı mı, esnaf ne yapsın yakında dükkanı bile kapatabilir, satış yapamazsa…

– yeni perakende satış ruhsatı almak zorlaştı, izinlerin yanısıra 100m yasağı da getirildi, ibadethane ve okullara. yalnız ibadethane derken camii değil sadece, tüm dinlerin, mezheplerin ibadethaneleri… hesabı siz yapın…

– halihazırda ruhsatı olan şahıslar ise, bu ruhsatı 1. derece yakınlarına devredebiliyorlar, başka üçüncü kişilere değil, dükkanı başkasına devretmek yok.

– festival sponsorluklarını düşünün, o da artık yok, sporu desteklemek, tiyatroyu, müzik festivalini desteklemek yasak, eh, firmanın adını kullanamayacak, festivalde içki satamayacağına göre, sponsor olmaz mümkün olmayacak, müzisyenleri ülkemize getirmek de, spor müsabakaları da, tiyatro desteklenmeleri de duracak demektir, sanata da büyük vurgun. çok büyük.

şarap kültürümüz, rakı kültürümüz ne olacak bundan sonra, meçhul. kişisel özgürlüğümüz, insan haklarımızın yanısıra, binlerce yıllık şarap kültürümüze çok büyük bir darbedir bu. geçmiş olsun türkiyem.

aşçının notu: yanlışım varsa affola.