tıngırdayalım hadi!

yeni yıl yemekleri, kutlamalar, hep bir güzel telaşla gidiyor bugünler! bereketiyle geliyor yeni yıl, hissetmemek mümkün değil!

yeni ve bereketli yılı kutlamak için ne pişireceğimi aşağı yukarı kestirebiliyorum. organik pazarda Akif’in tezgahında şahane kan portakalı buldum, yafa’dan ekşi, washington’dan da, tam benim sevdiğim gibi. onunla ve daha birsürü şeyle tavuğu marine edip, fırında pişireceğim, bugünden marineyi hazırlayıp yarına kadar bütün aromaların tavuğa neler yapacağını düşünerek ağzımı sulandıracağım.

tavuğu klasik yeni yıl yemeği olarak değil, haftasonu keyfi ve tavuk pişirmeyi sevdiğim için kullanıyorum doğrusu. yanına ne yapacağımı bilemesem de Şemsa’nın yeni yıl öğle yemeği için hazırladığı ekşi maya gnocchi aklımı başımdan almıştı. ekşi mayam şu ara yok ama belki bir gnocchi versiyonu yapıp, onu pişen tavuğun suyu ile tatlandırabilirim. yarın mutfağa girdiğimde belli olur durum.

içecek ise ne kadar şarhoş olup olmamak isteği ile gizli. Ama bir bubbly açarız heralde, nar suyu veya gene kan portakalı veya ikisi ile bir bubbly kokteyl yapılabilir, veya daha serte kaçıp nar tanelerini bardaklara koyup, onları hafifçe ezip, kırık buz ve votka ile karıştırıp kış votkası kıvamında tıngırdayabiliriz. Yarın ola hayrola.

sofrayı sevdiklerinle paylaştığın sürece, diğer herşey önemini kaybediyor…