sezonun ilk zeytinyağı…

ezgi’nin yazdığı yazıyı görüp telefona sarılmam bir oldu, zeynep kürşat idi aradığım. zeyyneeepp diye bağırdım, başlamışsınız, ezginin yazısını okudum, bir yerlerim şişti, hani benim zeytinyağım!!! zeynep diğer tarafta kahkahalara boğuladursun, ben makinalı tüfek gibi konuşup duruyordum. önümüz bayram, bayram sonrasına kadar bekleyemem, evdeyim, yeni yağsız kaldım, kurudum, bittim … ne aklıma geldiyse. zeynep ise sadece şunu dedi, şimdi ellerimle dolduruyorum, adresine yolluyorum. canım kürşat ailesi, hepsi bir ayrı güzel insan!

cuma sabahı evde 2013-2014 sezonu ilk hasat zeytinyağı ile kahvaltı ediyordum. ilk önce mantarı açtım, fopp diye bir ses, hemen burnumu dayadım, içime çektim.. sonra kaşığa davrandım, ilk tadımı yaptım, garip sesler çıkartırken kedilerim bana bakıyordu. taze enginarın sapını ilk ısırdığınızda aldığınız o tat var ya, o kokuyordu, biraz da maydanoz, yeşil yeşil, dolu dolu, genzi yakan iyi asitler ile bezeli bir iksir! bir iki kaşık daha mideye indirdim, kendime gelmiştim!

eh bunu kutlamak lazımdı. zeytinyağında iki yumurta poşeleyecektim, yanında da o acı, buruk, ağız dalayan yeşil zeytinleri yiyecektim.

altı kalın bir tavaya, iki yumurta alacak büyüklükte, bolca zeytinyağı döküp,  usulca ısınmaya bıraktım, ılınınca, hemen iki yumurta kırdım, hani yağda haşlanacak gibi, altı zaten mum ışığı kıvamında, ben de başında beklemeye koyuldum. transparan, beyazlaşmaya, sarılar da kendine gelmeye başladı, yağda hareket yok bu arada, sonlara doğru minicik balon oluşmaya başladı yumurtanın kenarlarında, ben de altını kapattım. biliyorsunuz, yumurta tavanın sıcağı ile pişmeye devam eder zira.

çok kısık ateşte piştiği için yağ yanmıyor ve tadını da kaybetmiyor. yumurta da bol zeytinyağında tıngırdadığı için tüm tadı kendine alıyor, biraz deniz tuzu, biraz karabiber, bir lokma yumurta, bir tane yeşil zeytin… yeni sezon bereketli olsun!

aşçının notu: bülent abi, zeynep ile telefonda konuştuktan sonra, tarifi senin için yazdım, afiyetle! aşçının kileri: yeni sıkım zeytinyağı bayram sonra kürşat’ın nişantaşı dükkanında satışta olacak, meraklısına.

zeytinyağında poşe yumurta, Tuba Şatana

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *