sandviç olsun, böyle olsun!

kişniş pestolu antrikotlu sandviç, ekşi mayalı ekmekte!

kantin’deyiz, şemsa ile konuşurken, önümüzde ekşi mayalı ekmekler, hem de sandviç için olanlar, sabah da metin usta’dan kişnişleri yüklenmişim, tamam dedim, kendimi küçük viki gibi hissederek, buldum! zaten evde şahane antrikot var!

eve gelir gelmez dolaptaki antrikotları çıkardım, oda sıcaklığına gelsin diye.

koca volkanik havanda bir kişniş pestosu yaptım önce, sarımsak, tuz, kişnişi dövüp, biraz limon kabuğu rendesi ve biraz limon suyu, en son bol zeytinyağı dökerek karıştırdım, bir kenara…

kişniş pestosu, Tuba Şatana

Z geldi, karnımız da aç, soğuk biraları açtık, onları yudumlarken döküm tavayı ocağa koydum, ısınadurdu. antrikotlar zaten zeytinyağındaydı, tuzladım ve karabiberledim, kalın çekimde, o arada ekmekleri uzunlamasına ortadan ikiye kestim, içlerini diğer sıcak tavada kızarmaya bıraktım. döküm tavada etleri harlı ateşte pişirip, az orta pişmiş durumdayken tahtaya aldım, dinlensinler, hem de pişmeye nasılsa devam edeceklerdi. ekmekler kızardı o arada, iç taraflarına bolca pesto sürdüm, etleri kalın verev dilimleyip, deniz tuzu ve karabiberledim az daha. sonra ekmeklerin arasına diziverdim. ortadan böldüm sandviç ekmeklerini rahat yensin bir de poz versin diye… sonra… sonra kendimizden geçtik ne diyeyim!

antrikotlu sandviç, tuba şatana