rozbifin en pembesi

rozbif, tuba şatana

rozbif yapmak kadar kolay ne var, sorarım. benim kaçış yemeğim dolaptaki rozbifim olur genelde. bir iki dilim kesip yanında sebze ile, salatanın yanına, ekşi maya ekmeğin üstüne derken, biter gider.

son iki rozbifi nuardan yaptım. nuar tabii ki hulki usta‘dan. eve getirip, buzdolabını boşaltma hallerimden olsa gerek, kavanoz dibinde azıcık kalan taneli ingiliz hardalını bol taze çekilmiş karabiber ile karıştırdım. o bulamacı etin her tarafına sürdüm ve bir iki saat beklettim, geceden yapılırsa daha lezzetli oluyor bu arada, benim vaktim yoktu.

pişirmeye yakın yarım saat önce buzdolabından çıkardım, fırını 250 dereceye getirdim, o ısınadursun. rozbifi pişireceğim tepside, ocakta dağladım, fazla çevirmeden, üç tarafını. sonra 250 derece fırında 7 dakika. fırından çıkarttıktan sonra da ben az 30 dakika dinlendi. bu dinlenme çok mühim. eti kendine getiren, jü’leri yerine yollayan dinlenme bu. bekleyin.

sonra dilimleyin, keyfine varın. ne kadar ince dilim, o kadar lezzetli olur. üzerine kalın deniz tuzu, varsa maldon, yoksa ne varsa. yanına hardal, yeşil, vinegret soslu bir salata, bir kalın dilim ekmek, bir kadeh kırmızı.

rozbifim, tuba şatana

 

2 thoughts on “rozbifin en pembesi

 1. Merhaba, Önce peyniri söyleyeyim: Temiz Peynircilik, Mısır çarşısı, Kahvec,i Mehmet Efendinin karşısında miniminnacık köşe, en iyi eski kaşar ve koyun peyniri. Eğer çok gelirse ve diğer peynirler için Cankurtaran Gıda, Mısır Çartşısında.
  Rozbifi ince kesmek için tabii ki dondurabilirsiniz. Bence iki kere hiçbir ürünü dondurmayın. Hem ince dilimler sandığınızdan daha çabuk tadını kaybeder, içindeki moleküler değişim yüzünden. Ben rozbifi dondurmuyorum, cam bir kapta buzdolabımda saklıyorum zaten bir iki güne bitiyor.
  Afiyetle,

 2. İyi günler.Takipçilerinizdenim.
  Yaptığımız rozbif’i nasıl saklamalıyız.Dondurabilir miyiz?
  Başka internet sitelerinde yarı donuk iken daha rahat kesileceğinden bahsediliyor.Bu aşamada ince kestikten sonra tekrar dondurucuya koyarsak,saklanabilir mi?
  Ezine peyniri mutlaka alıyorsunuzdur?şöyle hani dil ile damak arasında yapışıp kalan bir tat için nereden,mümkünse marka verebilir misiniz?Nasıl makbule geçer bi bilseniz.Çok sevgiler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *