Limon, ançüez, sarımsak

saplandım bu ara: limon, ançüez ve sarımsak. her yemeği onların uyabileceği gibi yapıyorum.

dün tahin, limon, sarımsak, ançüezli makarna sosu yaptım. taze kekik ve zehir zıkkım acı biberden de bir tık ekleyince acayip bir tat oldu. kilye’nin çifte kavrulmuş, kalın, posalı tahinini tüm malzemelerle karıştırıp, inceltmek için de makarnanın pişme suyundan iki kaşık ekledim. makarnayı süzüp bir kaseye alıp, hazırladığım sos ile karıştırdım, üstüne maldon serptim, bir de pembe top karabiberlerden. ılınmaya bıraktım, hem de sesu çeksin diye. makarna da tam buğday ve ekolojik market’indi. tok, dolu dolu ve pek kış tadı oldu. tahinin o posalı hali ve makarnanın tam buğdaylığı birbirini tamamladı.

tahinli, ançüezli, sarımsaklı makarana, tuba şatana

 

geçen gün de başka bir durum vardı mutfakta. fırında sebzelerin üzerine çok bol sarımsaklı, ançüezli, limonlu, bol zeytinyağlı bir sos yapıvermiştim. sebzeler, pancar, soğan, kırmızı lahana, sarımsak olunca pişince daha da açığa çıkan şeker bana fazla geldi ve birşey ile bunu kırmak ihtiyacı doğdu. sarımsakları havana, bir iki tokmak zaten eziliverdiler, üzerine ançüez ve kırt kırt karabiber, tokmak ile şöyle bir çevirdim. üzerine limon suyu, portakal kabuğu rendesi ve bol zeytinyağı. özgürüm’ün de karaburun’dan her sene getirdiği şahane kaparilerden de bir avuç. sebzeler ılıkken üzerlerine kaşık kaşık. üf!

fırında sebze, ançüezli sos

aşçının serzenişi: bu iphone elime yapışıyor, evde 4 tane pro foto makinası var, bir sürü lens, mutfakta yemek yaparken elimde telefon, olmuyor, sonuçlar rezil. mutfağın elektrik işinin de bitmemesi ayrı tabii. aşçının notu: D’nin aklıma sokmasıydı fırında pişen kırmızı lahana. dış yapraklar çıtır, içleri yumuşacık oldu. sanırım bir dahakine cips niyetine yaprak yaprak pişireceğim!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *