karnıbahar çözümlemeleri

kışın sonuna yaklaştıkça kış sebzelerine hoşçakal, teşekkürler ve seneye görüşürüz demek istiyorum. eh sıkıldım sayılır artık karnıbahar, kereviz, brokoli, pırasa… tamam, asla tekrarlayan yemek pişirmiyorum, ama gene de değişik malzemeler özledim. bir lahanadan sıkılmadım! onunla aşkımız baki!

bir ufak karnıbarım kalmış dolapta, ufak floretlere ayırdım ve büyük bir tavada zeytinyağında taze sarımsak, pırasaları çevirip ,üzerine karnıbaharları attım ve cajun baharatı döktüm, bolca. çevire çevire sote ettim, birazcık yumuşayınca tamamdılar zaten.

konfi yapmak istiyor canım, ama karnıbaharı değil, onun yağda kalan aroması ile harikalar yaratılacağını sanmıyorum. ama enginar konfi yapacağım sanırım. enginar bu soğukta nereden çıktı demeyin, kıbrıs tabii ki değil! recai ustam aradı geçen akşam, hayırdır diye telefona sarıldım, abla dedi, urla’dan enginar söyledim ama tam senin istediğin gibi geldi, ufaklar çok, sen anlarsın bunlardan dedi, ayırayım dedi… ne cevap vermiş olduğumu tabii ki biliyorsunuz.

neyse birkaç gündür erken gelen enginar mevsimini kutluyorum, daha tüyleri bile oluşmamış çanaklarında, kabukları ile birlikte mideye indiriyoruz, sızma zeytinyağı ile. işte o kalan enginarları konfi yapmak istiyorum. yapraklarıyla tabii ki. bunu sonra rapor edeceğim.