Esnafını koru! (yor musun?)

herşeyi satan yerden alışveriş etmek kolayınıza mı geliyor, alıştınız mı, yoksa farkında değilmisiniz alıştırıldığınızın?

en son ne zaman o köşedeki bakkaldan birşey aldınız?kasabınız var mı? balıkçınız? fırın, manav? bıçaklarınızı o minicik dükkandaki bileyiciye ne zaman götürdünüz? baharatlarınızı nereden alıyorsunuz? kaşar peynirinizi? kuruyemişçiniz var mı?

amacım kimsenin tüketim alışkanlıklarına laf etmek değil. ya da öyle. ben yukarıda söylediklerimi yapmaya çalışıyorum. balıkçılarım, kasabım, bakkalım, kuruyemişçim vs var, tanırlar beni, ben de onları. onları bulmak kolay olmadı, bırakmaya da niyetim yok. hayır, hepsi mahallemde değil, bazılarına gitmek için uzun bir zaman yolda geçirmek gerekiyor. bazıları bir telefon uzağımda, şehirdışında, başka şehirlerde. ama değiyor, her dakikama. değiyor, çünkü bir daha gittiğimde yerinde onları bulamamayı düşünmek istemiyorum!

kaybolan esnaflar var, kaybolan zanaatçılar, sanatlar, meslekler… hepsi elimizde aslında! o kaçıncı kuşaktır babadan evlada geçen işlerin devam etmesini sağlamak, elimizde… onların mesleklerine devam etmelerini sağlarken siz de esas olan ile karşı karşıya kalıyorsunuz, neymiş bu diyorsunuz, demek ki et böyle kesilir böyle işlenirmiş…

ve evet, tezgahına göz atmak için gittiğim, o hamsileri ayıklanmış şekilde suda bekleterek, kevgirle sudan çıkararak, kafasız, kılçıksız, suyla boğulmuş balık satan caddebostan migros beni bu yazıyı yazmaya itti, eminim ki birtek ben -bu balığı rezil etmişsiniz, kafası bile yok, böyle balık satılmaz- demişimdir. diğer herkes ne güzel ayıklanmış balık diye almışlardır… yediklerinde de bir tat bulamamayınca da balığa suç atacaklardır, esas suçlu kim? balıkları o halde görünce birtek ben üzülmüşümdür. ama onlar esnaf değil, sadece olsun bitsin diye iş yapan insanlar… ben de onların müşterisi değilim, bu yüzden!

yetinmeyin, başınızı çevirmeyin, isteyin, daha iyisini talep edin, olmuyorsa gitmeyin o işletmeye, şikayet edin, umursayın, siz nasıl bütün gün çalışıp işinizle ilgili memnuniyet yaratmaya uğraşıyorsanız, onların da işi bu, sektörleri hizmet sektörü. sorgulayın, sorun, yeniden yaptırın, herşeyden memnun kalmayın, soru sorun! cevabı beğenmezseniz bir daha sorun, yanlış söylüyorlarsa yüzlerine vurun. aldatılmayın!

tek olunca da arıza müşteri oluyorsun. olsun varsın. ben ne yemek istediğimi, neyin nasıl olması gerektiğini biliyorum, gerçek gıda peşindeyim, gerçek esnaf, gerçek emek!

yemek oyun değildir. geçiştirilecek bir iş de. saygı ister, saygı gösterilmeyi, saygı görmeyi! herkesin harcı değildir!