baharat

İnsanın körelen duyularını açmaya birebirdir baharat…

Dilimize acı biber sürüleceği korkusuyla yıllarca tuttuk kendimizi, arındırdık kötü sözlerden, taa ki biberin tadının ne kadar nefis olduğunu anlayana kadar. Şimdi “ağzına biber sürerim” deseler ben hem işlerini kolaylaştırmak için ağzımı açarım hem de ne çeşit biber süreceklerini öğrenmeden edemem.

Baharat diyip de haksızlık etmemek lazım,baharat ve taze otlar mı demeliydim? Aslında Türkçe’de tam karşılığı yoktur “herb” kelimesinin. Kelime anlamıyla “herb” yemek pişirilirken kullanılan değişik aromalı bitkiler demektir.
Bana göre ise hayatı mutfağıma sokan yeşil gizemli cinler!

Klişe olacak belki ama baharatsız hayatın hiç tadı tuzu olmazdı. Düşünsenize fırınızda yapacağınız bir balık ızgaranın üzerini deniz tuzu ve taze kırılmış beyaz biberlerle süsleyip pişirdiğinizi…mmm. Veya düşünün ki kısır yapacaksınız, baharatsız bir kısır yapmayı düşünebilir misiniz? Kimyonsuz, nanesiz, sumaksız ve acı kırmızı pul bibersiz?
Fesleğensiz pesto olur mu?
Salatalıkları soyup uzunlamasına böldükten sonra tuzlayıp, birbirine sürtmeyince lezzeti yarım olmaz mı?
Biberiyesiz tavuk kendini çıplak hissetmez mi?
Ya kakulesiz Ürdün kahvesi?
Muskatsız soğanlı pilav olmayacağı gibi yabani kekiksiz kuzu pirzola da olmaz!
Gözünüzü kapatıp mutfaktan gelen zeytinyağında kavrulan sarımsak ve chili’nin üzerine karidesleri attığınızda yayılan kokuyu içinize çekin…

İşte hayatın vazgeçilmez zevkleri!

Kervanlar yürüdü baharat için, gemiler yelken açtı, bir oraya bir buraya yolculuk sürdü, durdu. Gittiği yerlerde toplumlarda kök saldı, bölgenin olmazsa olmazı oldu. Hindistan’da ilk zamanlarda karabiber hüküm sürerken, Akdeniz ülkelerinde adaçayı ve anason tahttaydı. Çin kültürünün ilk evrelerinde ise zencefil, yıldız anason ve soyaya rastlanılırdı. Zenginlik, sofradaki baharatın çeşitliliğine göre nitelendirildi. Parfümler, ilaçlar, yağlar, macunlar yapıldı köklerinden, yapraklarından, tohumlarından, saplarından, kabuklarından.
Bakalım bu pencereden ne kokuları yayılacak?
Kimler taht kuracak kalbinizde?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *