bağzı sofralar…

ananem bildiğim en iyi turşuları yapardı. hele de bir patlıcanlar vardı ki, rüyalarımı süsler. o mini patlıcanlar seçilir, kırmızı biber, lahana ile doldurulur, kereviz sapı ile sıkı sıkı bağlanırdı. patlıcanlara öncesinde bir işlem yapar mıydı yapmaz mıydı bilmiyorum, hatırlamıyorum maalesef. ama o mini patlıcan dolma turşularının tadı damağımda. hala o tada yakın bir turşu bulamadım. fena turşu yapmadığım halde, ananemin patlıcan turşularınıda yapmaya elim gitmiyor. ananem de patlıcan turşuları da yok artık.

bu gece tezgahın üzerinde kaselerin içinde mini patlıcan sarmaları görünce o zamanlara gittim. didem, ananesi melike hanımın yemek tariflerini pişirmişti. çerkez tavuğu, dil ve turşu, mayonezli balık, midyeli pilav, beyaz fasulye ezmesi  diye gidiyordu menü. melike hanım da katılmıştı aramıza.

yemekler masanın ortasına yerleştikçe, salon o eski sofraların kokusuna bürünmüştü. hani turşu, pastırma, zeytinyağı kokusu, hani sizi acıktıran, içinizi ısındıran, anne eli değmiş yemeklerin verdiği o sıcak koku, hani yemek yeneceği anladığınız ve o kadar güzel yemekler olduğu için mutlu olduğunuz koku, hayatınızın ne anındaysa o anı.

arada melike hanım tariflerin hikayelerini anlattı, arada didem. levon ise kendi büyüdüğü sofralardan, şaraplara…

bana o kadar iyi geldi ki bu gece. eve dönünce z’ye şunu dedim, benim evimde de bu yemekler pişmeli. oğlum da bu sofralara, o eve girince yayılan pastırma ve turşu kokusuna alışmalı. her gün yemek pişirsem de, bu akşam bana, eski, klasik yemekleri ne kadar az pişirdiğimi hatırlattı. repertuarıma, onları daha çok dahil etmeliyim düye düşündüm. tarif defterimi de hep elimin altında tutmalı ve tariflerimi yazmaya da devam etmeliyim.

hem belki birgün ananemin patlıcan turşusunu da yapmaya kalkışırım… annemin rulo pastalarını, elmalı turtasını da…

yani o bir patlıcan turşusu değil, o benim anılarım. yemek böyle birşey işte…

yaşasın bağzı sofralar!

IMG_5341

pi.es. didem ve levon’un üçüncüsünü düzenledikleri yemek şarap gecesi bana bu yazıyı yazdırdı. yer gram pera’ydı, 3 mayıs salı, 2016.