açıl susam açıl

tom’s kitchen’ın açılacağı haberlerinden sonra haberler birbirini kovalıyor. jamie’s italian da zorlu’da yerini almaya hazırlanıyor. shake shack ise tünel’de, a.k.a hamburger cumhuriyetinde eski dört mevsim, eski gloria jean’in olduğu yere açılıyor, nisan gibi.. shaya ortadoğu’da shake skackleri almış görünüyor.

triump tower’s in çatısına ünlü d&d, sir conran, hiç bir restoranında bulunmayan bir mekan ile gelecek. dean & deluca açıldı, carluccio’s da, cipriani filan derken tüm dünya türkiye’ye akıyor, yatırımlarını istanbul’da yapıyor.

tabii ki olması gereken bu, seviniyorum dünya markaları geliyor diye, ama hep kafamda aynı sorular var, ürün ve servis. servis sektörünün yerlerde olduğunu inkar mı edeceğiz? ben edemiyorum. kötümserlik mi, hayır gerçekçilik. sattığı ürünün eğitimi de alsa, kültürünü bilmeden, bir de size ukalalık yapan, ama telaffuzu bile doğru olmayan garsonlar ile karşı karşıya kalıyoruz. ve ben gene iyi yemek ve iyi servis için bildiğim, paramı güvenle harcayıp karşılığını alabileceğim yerlere yöneliyorum.

bir başka açı daha vereyim, tüm bu açılan, açılacak olan dünya mutfağını temsil eden restoranlar bize kendi mutfağımızı unutturmasın sakın! hani nereden geldiğimiz unutturma misali. abartıyor muyum? bilmem… neyse konu uzun…