fotoğraf hırsızlarına açık mektup

bir fotoğrafın, yazının, tarifin ulaşılabilir olması onun sahipsiz olduğu anlamına gelmez. bu, eseri yaratan kişinin sizinle paylaşmak istediği anlamına gelir. gerçek isteği, takdir görmek değildir, saygı gösterilmesidir, onun olana.

kimsenin eserini beğenmek zorunda değilsiniz, değiliz, bu bir popülerite yarışması değil. sidik yarıştırmayı kesin, konu o da değil!

bu konu yoruma ve suistimale açık da değil. eserlerimiz canı pahasına korumaya çalışıyoruz. çünkü çalınan eserin bizim için değeri var. paradan bahsetmiyorum, etmem gerekse bile!

altına watermark koyuyorum, kesiyorsunuz. ne oldu? fotoğrafın proporsiyonunu da, benim gözümün nurunu da mahvediyorsunuz. biliyor musunuz o fotoğrafı nasıl çektiğimi, ruh halimi? ne kadar gün de uğraştığımı veya o saniye orada olduğum için herşeyin denk geldiğini? siz benim dediğiniz için sizin mi olacak sanıyorsunuz? kendinizi kandırmaktan ileri gidemiyorsunuz, kusura bakmayın, zavallısınız!

her eline kamera alan fotoğrafçıyım diyor. kitabım olmasına, yurtdışı basınında, dergilerde fotoğraflarım yayınlanmasına rağmen sizin kadar fotoğrafçı değilim belki! inanın olmayayım da. ama sizin olmasa da, benim herkesin çektiği her kareye saygım var, beğensem de beğenmesem de! sizin var mı?

 

Back to top