gerekli mi?

“Food processor” gerekli mi, alınmalı mı…

İnsanın illaki blender’a ihtiyaci yoktur ki paste* yapmak için. O kocaman güzel taş veya mermer havanda da bu pekala yapılabilir. Tezgah sallanır, üzerindekiler ahenk ile tıngırdar ama olsun, sonuç gene o rayiha ile biter. Metal karışmamış, eski usul, sabırla yapılmış, kollar yorulmuş bir karışık mutluluk kokusu.

Wok’u yağlayıp içinde zencefil, sarımsak ve chili biberini dolandırırsın, evde varsa yani kaldıysa lemongrass** da çabası, ama kalmamıştır ve sen mecburen dilim konserve lemongrass kullanırsın. Sonra koku eve yayılır, ev kaybolur, mutfak olur. Hindistan cevizi sütü katılır onlara ve birazcık da su, buharlaşacak ya, lazım olur kim bilir… Tıngırtıyı ve renk değişikliğini seyredersin, beklersin başında, sonra ilk minik baloncukta atarsın içine incecik dilimlenmiş tavuk göğüs parçalarını…

aşçının notları:
* paste: malzemelerin ezilmesinden oluşan, koyu, kıvamlı, sürme diyebileceğimiz bir kalınlıktaki ezme
** lemongrass : taze sarımsak-soğan biçiminde, sert, limon aromalı, hafif ezildikten sonra aroması daha iyi ortaya çıkan, yoğun olarak Tayland ve Asya mutfağında kullanılan aromatik soğanları yenen bitki, cymbopogon citratus.

Back to top